Cum sorteaza robotii coletele intr-un depozit al unei firme chineze de curierat (video)

Cum sorteaza robotii coletele

Desi inca o tara comunista, China, una din cele mai mari puteri economice si tehnologice in acest moment, a trecut la un alt nivel tehnologic de sortare a pachetelor expediate prin curier.

Un videoclip postat recent de publicatia chineza People’s Daily, ne arata, cum o armata intreaga de roboti sorteaza si distribuie coletele din depozitul unei firme de curierat din China.

Prin intermediul scanarii unui cod de bare acesti roboti sunt capabili sa sorteze pana la 200.000 de pachete pe zi, timp in care isi reincarca singuri bateriile, astfel ca sunt operationali 24 de ore din 24, 7 zile din 7. Singurul lucru pe care omul il face in acest proces de sortare este sa plaseze pachetele pe acesti robotei autonomi.

In Romania, nu vom vedea asa ceva prea curand, mai ales daca ne raportam la Posta Romana, a caror sedii arata la fel ca pe vremea lui Ceausescu, la fel si atitudinea unor angajati.

14 Comentarii

  1. Florin Lungu

    April 16, 2017 at 3:05 pm

    Nu avem com sa comparam China cu Romania din punct de vedere economic (automat si tehnologic). China va fi economia numarul 1 in lume in foarte scurt timp (daca nu este deja si cifrele oficiale sunt manipulate)

  2. Coryna Ln Kov

    April 16, 2017 at 3:09 pm

    Nu mi-as dori sa vad acesti roboți in România, omul trebuie sa se faca util muncind si creând.
    Roboți pot fi utili in acele munci in care munca respectiva este foarte periculoasă punând viața omului in primejdie cum ar fi in mine si stingerea incendiilor ori munca la înălțime pe schele. Atât.

  3. Ionel Rohneanu

    April 16, 2017 at 3:09 pm

    Poșta Română doar ce a împlementat serviciul Track & Trace care oricum nu oferă informații despre colete pentru că acestea sunt scrise manual într-un registru.

  4. Areta Ilisei

    April 16, 2017 at 5:22 pm

    Sunt surprinsa de acest mod de distribuire a coletelor de catre China!

  5. Coca Sofia Sonia

    April 16, 2017 at 5:31 pm

    Este o inovație buna cat timp nu afectează mana de lucru umana!!!

  6. Andruseac Danut

    April 16, 2017 at 6:33 pm

    China este foarte avansată, nu ne putem compara cu ei! Cine stie cand va fi asa si la noi, sigur le vor ajuta pe curieri!

  7. Marian Aileni

    April 16, 2017 at 7:43 pm

    Vorbim de China? Noi suntem in urma tare! De aceea este considerata a 3 putere economica a lumii!

  8. Catalina Paun

    April 17, 2017 at 12:47 am

    Nu am incredere in sortarea facuta de robotei :)

  9. liviu pop

    April 17, 2017 at 9:50 am

    Vorbim de o tara pe nume China iar noi sintem o tara cu mult mai dezvoltatasa ca va rog

  10. cititor cod bare

    April 23, 2017 at 11:59 am

    Chinezii sunt foarte avansati, dar sunt si foarte multi! Ma intreb unde o sa mai lucreze oamenii…

  11. Areta Ilisei

    April 23, 2017 at 11:31 pm

    Robotii si computerele accelereaza procesul de sortare a coletelor.

  12. Dana-Maria Popescu

    April 29, 2017 at 10:42 am

    Chinezii sunt destul de avansați !!!

  13. Areta Ilisei

    April 30, 2017 at 3:29 am

    Capacitatea de sortare a acestora este formidabila!

  14. Areta Ilisei

    April 30, 2017 at 3:33 am

    In Romania nici nu ar fi privit prea bine un astfel de mecanism. Noi nu iesim din ritmul nostru bine definit.