Sony distribuie update-ul la Android 4.1.2 pentru Xperia S LT26i

Xperia S LT26i

Avem vesti pentru posesorii de telefoane Sony Xperia S LT26i! Se pare ca producatorul japonez a inceput de astazi sa distribuie o noua versiune de firmware pentru acest model de smartphone, care va aduce Android 4.1.2 JellyBean. Stirea este confirmata de Sony Xperia Franta pe contul lor de Twitter.

Deocamdata nu se stie cu exactitate care este versiunea noului firmware, asteptam ca Sony Mobile sa confirme pe blog-ul oficial aceasta stire.

Daca intre timp reusiti sa instalati Android 4.1.2 pe telefonul vostru cu ajutorul soft-ului PC Companion, va rugam sa ne lasati un comentariu in dreptul acestui articol. Multumim!

sursa

11 Comentarii

  1. Cristina

    September 17, 2013 at 4:00 pm

    Ce e nou dupa update:
    – deblocarea ecranului se face mult mai usor, prin glisarea cu degetul pe ecran (sus-jos), fara a mai fi necesar sa “tragi” de butoanele laterale de deblocare de pe ecran
    – mici modificari de display la aplicatia “walkman”
    – se poate seta un wallpaper si pentru ecranul care este blocat
    – display-ul este putin modificat atunci cand suni/esti sunat, in sensul ca poza contactului respectiv ocupa acum doar jumatate de ecran fata de versiunea anterioara, cand poza ocupa tot ecranul.
    – parca se misca putin mai repede (nu foarte semnificativ fata de versiunea anterioara)
    – mici modificari si la display atunci cand accesezi meniul
    – s-a modificat display-ul de la phonebook (culoarea de fundal)

    • Florin Popovici

      September 17, 2013 at 4:11 pm

      Ne bucuram cand utilizatorii de dispozitive cu Android se pot bucura la randul lor de o actualizare de software la produsele, pe care platesc sume mari de bani. Intotdeauna am sustinut faptul ca producatorii ar trebui sa acorde o mai mare atentie consumatorilor de mobile.

      Multumim, Cristina, pentru efortul tau de a informa posesorii de Xperia S, despre noutatile aduse de acest update.

    • Dan

      October 5, 2013 at 9:15 am

      Buna,

      am Sony Xperia S, il leg la PC Companion si imi zice ca am cea mai noua versiune de Software instalata? Voi cum ati reusit? Help me out please!

      E cumparat de la Orange si are versiunea Android 2.3.7

      Thanks.

      • Florin Popovici

        October 6, 2013 at 4:37 am

        Bine ai venit pe Gadget Talk, Dan. Ai incercat sa intri in Setari > Despre telefon > Verifica softul sa vezi daca ai disponibil update-ul prin OTA (notificare wireless)? In cazul in care nu merge nici prin metoda aceasta… e posibil ca cei de la Orange sa nu-l distribuie .. o sa incercam sa ii contactam sa vedem ce ne pot spune si voi reveni cu un raspuns.

      • Florin Popovici

        October 8, 2013 at 4:31 pm

        Am primit un raspuns de la Orange care suna cam asa:

        “Aceasta versiune de soft este disponibila. Poate fi instalata prin intermediul aplicatie PC Companion. In cazul in care nu reuseste, recomandam un service unde poate fi actualizat”

  2. zoltan

    October 25, 2013 at 1:38 pm

    Si eu detin un xperia s de la orange cu android 2.3.7 si nu reusesc sa fac update pe 4.1, am trimis terminalul in service orange cu mentiunea ca vreau sa fie cu 4.1 dar mi s-a fost trimis inapoi cu o resoftare dar tot cu 2.3.7 :( nu mai am alte ideei ce as putea sa fac

    • Florin Popovici

      October 25, 2013 at 2:36 pm

      banuim ca ai incercat actualizarea lui prin PC Companion tool, alta metoda alternativa ar fi instalarea manuala a unui ROM, practic, ceea ce trebuiau sa iti ofere cei din service.

  3. laura

    April 27, 2014 at 7:04 pm

    am reusit dar acum nu pot trimite mesaje deloc nici macar sa ma uit la credit nu pot.de ce oare cine ma ajuta?imagine de fundal care vreau eu sa o pun nu reusesc

    • Florin Popovici

      April 28, 2014 at 8:50 am

      incearca un factory reset…dar atentie, salveaza-ti inainte ce e important in telefon.

  4. laura

    April 28, 2014 at 10:16 am

    l-am facut aseara si am reusit i-am dat reparare si merge totul ok
    ms

  5. laura