Specificatiile telefonului Nokia 9, sugereaza un varf de gama pentru 2017

Gadget Talk Youtube

Specificatiile telefonului Nokia 9

Brandul Nokia a revenit oficial pe segmentul de piata al smartphone-urilor la inceputul acestui an, cand HMD Global (compania licentiata sa produca si lanseze telefoane sub brandul finlandez) a lansat pe piata Nokia 6, primul smartphone cu Android dupa era Microsoft.

Pe langa acest model, HMD Global, a mai anuntat si modele Nokia 5 si Nokia 3, in cadrul Mobile World Congress 2017, la inceputul lunii martie in Barcelona. Si, cu toate ca, se zvonea ca vor lansa la MWC2017 si un varf de gama acesta nu si-a facut aparitia, astfel ca da posibilitatea zvonurilor sa isi faca loc in paginile online ale publicatiilor de specialitate.

Este si cazul modelului Nokia 9, care, conform unor surse anonime, va fi varful de gama pe care toata lumea il asteapta de la brandul Nokia in 2017. Telefonul va fi dotat un ecran OLED de 5.5″ in diagonala cu rezolutie Quad HD, va fi echipat cu procesorul Snapdragon 835, acceleratorul grafic mobil Adreno 540, 6GB memorie RAM si 64/128 GB memorie interna. Fiindca discutam despre chipsetul S835, telefonul e posibil sa dispuna si de incarcare Qualcomm Quick Charge, versiunea 4.0, conform aceleasi surse.

De asemenea, Nokia 9 ar putea fi primul smartphone ce beneficiaza de tehnologie audio Nokia OZO, va fi dotat cu o camera principala de 22MP cu lentila Carl Zeiss, o baterie de 3.800 mAh, scaner pentru amprente, scaner pentru iris si va rula sistemul de operare Android 7.1.2 Nougat.

Lista specificatiilor acestui varf de gama sunt mai mult decat impresionante, ramane sa vedem daca aceste zvonuri au si un sambure de adevar sau daca sunt doar speculatii.

sursa

 

17 Comentarii

  1. Florin Lungu

    April 3, 2017 at 5:26 pm

    pe hartie suna bine, si din cate se pare va fi si foarte rezistent. Ramane de vazut daca iese cu ceva in evidenta si mai ales pretul

  2. Daniela

    April 3, 2017 at 5:30 pm

    Brandul Nokia a avut tot timpul”ceva de spus” și dacă tot reapare pe piața vine și cu ceva bun.Ceva fain.

  3. Eduard

    April 3, 2017 at 5:33 pm

    Stii ca articolul este un fake cand scrie ca telefonul va avea o camera cu lentile Carl Zeiss, dar Nokia (HMD Global) a zis destul de clar ca nu vor mai exista telefoane cu astfel de lentile.

    • Florin Popovici

      April 3, 2017 at 5:50 pm

      In primul rand esti rautacios cand spui ca articolul e fake, cand noi spunem foarte clar ca e vorba de zvonuri dintr-o sursa pe care o consideram deocamdata nesigura…iar in al doilea rand HMD Global nu a dat niciun comunicat oficial de presa in care sa spun treaba asta. Ca s-a fost postat ceva pe un cont de Twitter administrat de o agentie de PR, e cu totul altceva.

      • Eduard

        April 3, 2017 at 5:58 pm

        Nu mi se pare ca sunt rautacios. Fie sunteti voi naivi cand preluati astfel de zvonuri, ori vreti sa faceti trafic dezinformand. Am urmarit o perioada acest site, si am observat acest trend, de multe ori publicand zvonuri ce au fost deja dezmintite. Dar felicitari pentru lipsa de cenzura, nu ma asteptam ca sa ramana publicat comentariul meu. Mult noroc, si la cat mai multe articole obiective si fara zvonuri false!

        • Florin Popovici

          April 3, 2017 at 6:21 pm

          Nu cenzuram pe nimeni atata timp cat limbajul este adecvat. Daca ai gasit un articol in care a fost deja dezmintit un zvon, iar noi am publicat abia dupa, te rog, sa ni-l semnalezi, desi ma indoiesc ca au fost astfel de articole. Scopul e sa imbunatatim continutul de aceea respectam opiniile fiecarui cititor de-al nostru, atata timp cat ele sunt pertinente si argumentate in mod real, nu cu povesti. Revenind la stirea de astazi, e un zvon despre varful de gama din 2017 sub brandul Nokia, care a aparut si in presa de afara sub denumiri precum Nokia 8 sau Nokia P1 in trecut. Continutul e relevant din punctul nostru de vedere.

          Multumim pentru feedback

  4. Coca Sofia Sonia

    April 3, 2017 at 7:28 pm

    Mă bucur că Nokia a revenit pe piața!

  5. liviu pop

    April 3, 2017 at 11:45 pm

    un telefon foarte bun marka NOLIA care de obicei ne surprinde cu telefoane bune din nou

  6. Marian Aileni

    April 4, 2017 at 9:00 am

    Nokia revine agresiv in piata si tinteste o pozitie in top! Acum sa vedem produsul finit si pretul stabilit!

  7. Marian Aileni

    April 4, 2017 at 9:01 am

    Nokia revine agresiv si tinteste o pozitie in top! Acum sa vedem produsul finit si pretul stabilit ,sa nu raman doar un zvon!

  8. Andruseac Danut

    April 4, 2017 at 6:30 pm

    specificatii foarte bune si atractive, sunt curios ce scor va obtine in antutu

  9. Catalina Paun

    April 7, 2017 at 3:19 pm

    camera principala de 22MP cu lentila Carl Zeiss, o baterie de 3.800 mAh- super tare, camera de top si baterie de top, sa vedem pretul!

  10. Coryna Ln Kov

    April 11, 2017 at 8:30 pm

    Nokia rămâne un brand cu tradiție, că au trecut și el la Android este o veste cu adevărat bună ??

  11. Areta Ilisei

    April 16, 2017 at 7:27 pm

    Nokia ne prezinta niste specificatii inalte, dar trebuie testate!

  12. Areta Ilisei

    April 23, 2017 at 1:21 pm

    Telefonul este atractiv nu doar la capitolul specificații, ci și la design.

  13. Dana-Maria Popescu

    April 25, 2017 at 10:58 pm

    În trecut Nokia era brandul meu preferat. Sper sa revină

  14. Areta Ilisei

    April 28, 2017 at 1:17 am

    Specificatiile sunt senzationale!