Facebook ar putea lansa un terminal de videochat inteligent pentru acasa

Facebook ar putea lansa un terminal de videochat

Dupa zvonurile care sugerau ca Facebook Inc lucreaza la realizarea unui gadget modular ce ar putea avea si functionaliatea unui smartphone, iata ca, saptamana aceasta avem parte de noi informatii din interiorul celei mai utilizate retele de socializare din lume.

Facebook pare ca o ia incet dar singur pe drumul producatorilor de echipamente hardware. Dupa achizitia Oculus si zvonurile aparute despre acel presupus smartphone/camera gadget, saptamana aceasta aflam ca Facebook lucreaza la un terminal de videochat pentru acasa. Un terminal cu display tactil a carui diagonala masoara intre 13 si 15 inci.

Terminalul de video conferinte al celor de la Facebook ar putea rula Android si va dotat cu o camera inteligenta cu unghi larg, precum si cu microfoane si difuzoare ce au la baza inteligenta artificiala. Mai mult, se vorbeste despre testele pe care compania deja le efectueaza (desi inca in faza de prototip) in casele catorva familii selectate.

Terminalul va costa cateva sute de euro si ar putea fi comercializat incepand cu prima jumatate a lui 2018.

In plus, se zvoneste despre alte produse hardware pe care Facebook Inc le-ar pregati. Unul dintre ele ar fi un Home Assistant (difuzor inteligent) similar cu Google Home, Apple HomePod si Amazon Echo.

 

19 Comentarii

  1. Popa Constantin

    02/08/2017 at 13:11

    Multe companii am văzut că pun accent pe apelul video. Ăsta e viitorul și cred că apelul video va înlocui apelul voce clasic!

  2. Alina Petrican

    02/08/2017 at 13:12

    Mda…se pare ca se pregatesc lucruri interesante..asteptam confirmarile oficiale :)

  3. Cristy Cristian

    02/08/2017 at 13:17

    asteptam sa vedem ce anume vor sa scoata

  4. Cristy Cristian

    02/08/2017 at 13:21

    suna interesant

  5. Lary Larisa

    02/08/2017 at 13:30

    Suna bine in teorie, doar ca apeluri video se pot face si de pe smartphone, si de pe PC, si de pe laptop, eu una nu vad necesitatea unui dispozitiv special creat pentru aceasta functie si care sa mai fie si scump.

  6. Aileni Marian

    02/08/2017 at 13:36

    Wow cat de tare! Așteptam ceva tare de la Facebook! Acum da vedem si la ce preț ajunge în România

  7. Koryna Ln Kov

    02/08/2017 at 13:47

    Facebook a devenit o adevarata afacere.

  8. Cristy Cristian

    02/08/2017 at 15:43

    asteptam sa vedem

  9. spuma gabriela

    02/08/2017 at 15:50

    sa vedem

  10. bianca fetic

    02/08/2017 at 19:21

    suna destul de interesant

  11. Videochat studio

    04/08/2017 at 08:57

    Deci am face toti videochat? Nu suna rau sa avem si aceasta optiune.

  12. marilena mari mari

    14/08/2017 at 21:06

    interesant o sa vedem

  13. Andruseac Dănuț

    22/08/2017 at 18:11

    Facebook vrea sa faca multe, sa vedem daaca va reusi

  14. Stefania

    05/10/2017 at 14:11

    Chiar suna bine, mi se pare ca trebuie sa mai investeasca in metodele de comunicare.

  15. Carina

    03/01/2018 at 16:34

    Avand in vedere ca este o platforma foarte folosita, de altfel prima cand vine vorba de socializare, cred ca este un must dezvoltarea acesteia.

  16. Videochat legal

    17/02/2018 at 17:39

    Interesant!! sa vedem ce o sa iasa.

  17. Model videochat

    17/02/2018 at 17:44

    facebook cu siguranta va reusi tot ce si-a propus! astepta noutatile

  18. Alina

    20/02/2018 at 17:30

    Facebook-ul este una dintre cele mai puternice metode de promovare, cu cat are mai multe functii, cu atat ajuta mai mult firmele si utilizatorii sai.

  19. Camqueen

    18/04/2019 at 20:28

    Sunteem in 2019 si nu am auzit inca nimic legat de astaa. :)