Stiri

Oameni de stiinta rusi, arestati pentru minarea de Bitcoin cu un super computer

arestati pentru minarea de Bitcoin

Vanatoare de monezi virtuale a luat amploare in ultimii ani, oamenii fiind dispusi sa faca aproape orice pentru a incerca sa se imbogateasca minand cu ajutorul tehnologiei moderne dupa acest asa-zis „aur virtual”.

Intr-un raport dat publicitatii ieri de catre agentia ruseasca de stiri Interfax, o serie de ingineri si oameni de stiinta rusi din orasul  Sarov, regiunea Nizhny Novgorod, au fost retinuti de catre autoritatile locale dupa ce acestia ar fi fost prinsi ca minau dupa cryptomonezi cu ajutorul super computerelor din dotatea uzinei nucleare la care erau angajati.

Mai mult, acestia ar fi apelat la unul dintre cele mai puternice super computere din lume, computer rusesc dotat cu capacitatea de 1 petaflop inca de la lansarea lui in 2011.

Fiind intr-o zona de mare restrictie si cu un nivel foarte ridicat de securitate, acestia au fost prinsi in timp ce incercau sa conecteze super computerul uzinei nucleare la Internet, pentru a-i putea exploata viteza mare de procesare in tentativa lor de a mina dupa moneda Bitcoin.

6 Comments

  1. Cum sa faci asa ceva pentru bani sa risti atat de mult

  2. Era și cazul! Erau simple zvonuri care se adeveresc….

  3. Tare departe ii duce mintea pe unii 😂 daca am sta fiecare in banca noastra si n-am mai visa sa ne imbogatim peste noapte tare bine ar fi.

  4. Îți stă mintea in loc și iată cum.stiknta se întoarce împotriva ta, cat de inconștient sa fii sa intri pe un PC securizat dintr-o instituție forte, sa faci bani virtuali,

  5. Ce oameni….niste prostii si.au riscat viata ptr niste monezi virtuale in loc sa puna mana sa munceasca …..acum puscarie…vor stq acolo mult si bine in loc sa stea in libertate sa se bucure de viata
    ……..alti muncesc pe branci ptr un ban si ei fac prostiile astea ca sa devina bogati

  6. Dezastru dacă cineva își riscă libertatea pentru bani. Banii ar trebui sa fie făcuți cinstit, onest și fără să să aduci prejudicii aproapelui.
    Și încă ceva: nimic nu merită că să-ți riști libertatea!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button

Adblock Detected

Dacă îți place site-ul nostru te rugăm să-l adaugi în Whitelist-ul AdBlock. Mulțumim!