EvenimenteSmartphonesStiri

HMD Global lanseaza Nokia 7.1! Pret si detalii tehnice.

Nokia 7.1

Pe finalul acestei saptamani compania HMD Global a dezvaluit un nou smartphone, Nokia 7.1, un smartphone de nivel mediu ca pret, dar care beneficiaza de o constructie premium din sticla si aluminiu si, mai mult de atat, vine cu o camera duala cu lentile Carl Zeiss. Da, celebrele camere foto pe care le cunoastem de pe vremea cand Nokia producea telefoane Lumia si nu numai.

Nokia 7.1 este un telefon lansat in parteneriat cu Google sub proiectul Android One, ceea ce inseamna ca vine cu Android Oreo curat (fara bloatware) si ca va primi actualizari de software direct de la Google in urmatorii 2-3 ani de zile. Probabil va fi printre primele modele care va primi Android Pie.

Ecranul telefonului masoara 5.84″ in diagonala, are notch (breton) si dispune de tehnologie PureDisplay (are suport pentru continutul HDR10). Rezolutia ecranului este Full HD+ (1.080 x 2.280 px), iar acesta este protejat de un strat de sticla Gorilla Glass 3. In plus, HMD se lauda ca telefonul e capabil sa faca conversie continutului SDR la HDR in timp real (ramane sa testam acest lucru cand primim gadgetul).

„Aproximativ doua treimi din videoclipurile din intreaga lume sunt vizualizate pe telefon, de aceea am decis sa introducem tehnologia PureDisplay, pentru a oferi tuturor utilizatorilor o experienta premium de vizualizare”, a declarat Juho Sarvikas, Manager de Produs, HMD Global.

Telefonul Nokia 7.1 este echipat cu procesorul Snapdragon 636, cu 3 si/sau 4 GB memorie RAM, 64 GB spatiu intern si un slot micro SD pentru extinderea memoriei. La interior se mai gaseste o baterie de 3.060 mAh ce poate fi incarcata rapid prin portul USB-C pana la 50% in numai 30 de minute, anunta producatorul.

nokia 7 1 hmd 1

Camera duala principala de pe spatele telefonului este dotata cu un senzor de 12MP cu apertura f/1.8 si un al doilea senzor de 5MP (alb-negru). In plus, dispune de software care permite realizarea de #bothie fotografii si videoclipuri realizate cu camera frontala si cea de pe spate in acelasi timp intr-un singur cadru. Camera de pe fata telefonului dispune de un senzor de 8MP cu apertura f/2.4 si functii pe baza de inteligenta artificiala. De asemenea, aceasta camera poate fi utilizata si pentru deblocarea telefonului pe baza recunoasterii faciale (Face Unlock).

HMD Global anunta ca telefonul poate fi precomandat incepand de astazi, 5 octombrie, iar livrarile vor incepe din data de 28 octombrie.

Pretul telefonului Nokia 7.1

Pretul anuntat de producator este de 320 Euro pentru varianta cea mai slab dotata, in timp ce modelul cel mai bine echipat, cel cu 4GB RAM, va costa 350 Euro (fara adaosul comercial al magazinelor de retail sau alte taxe).

6 Comments

  1. Imi place design ul lui iar pretul este unul acceptabil, îmi place construcția de aluminiu

  2. Arata bine ținând cont ca e un model de mijloc și e accesibil oricui
    Eu una zic ca un mare plus il are construcția de aluminiu și designul foarte elegant
    Ca și minusuri as zice camera ,mi ar fi placut sa fie măcar de 14MP chiar dacă e duala eu zic ca un pic mai mare făcea acest nou 7.1 și mai interesant.

  3. Este un smartphone cu un design frumos si un pret accesibil

  4. Tinde să devină din ce în ce mai greu să ignori eforturile celor de la HMD de a-și menține relevanța în piață. Noul telefon arată foarte bine, dacă ai în vedere valoarea sa de achiziție. Ecranul este impresionant HDR al Nokia 7.1completat cu un design atent creat.👏

  5. Super,construcția din aluminiu care îl face mult mai rezistent, pret bun. Camera este destul de buna în comparație cu prețul lui. Nu putem avea camera wow și preț mic. Îmi place și designul lui.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button

Adblock Detected

Dacă îți place site-ul nostru te rugăm să-l adaugi în Whitelist-ul AdBlock. Mulțumim!